| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 110 Th/s | 3250 W | SHA-256 |
Bitmain Antminer S19 Pro mining equipment uses the SHA-256 algorithm with a power hashrate of 110 Th/s and a power consumption of approximately 3250 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer S19 Pro (110Th) |
| Release | May 2020 |
| Size | 195 x 290 x 370mm |
| Weight | 13200g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 3250W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$3.85 0.000047 BTC |
$115.47 0.001421 BTC |
$1,404.94 0.017291 BTC |
| Electricity | -$7.80 | -$234.00 | -$2,847.00 |
| Profit | -$3.95 | -$118.53 | -$1,442.06 |