| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 177 Th/s | 5221 W | SHA-256 |
Bitmain Antminer S19 Pro Hydro mining equipment uses the SHA-256 algorithm with a power hashrate of 177 Th/s and a power consumption of approximately 5221 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer S19 Pro Hydro (177Th) |
| Also known as | Antminer S19 Pro Hyd (177Th) |
| Release | January 2023 |
| Size | 410 x 196 x 209mm |
| Weight | 17500g |
| Noise level | 50db |
| Cooling | Water cooling |
| Power | 5221W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$6.61 0.000084 BTC |
$198.42 0.002533 BTC |
$2,414.14 0.030819 BTC |
| Electricity | -$12.53 | -$375.91 | -$4,573.60 |
| Profit | -$5.92 | -$177.49 | -$2,159.46 |