| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 293 Th/s | 5567 W | SHA-256 |
Bitmain Antminer S19 XP+ Hyd mining equipment uses the SHA-256 algorithm with a power hashrate of 293 Th/s and a power consumption of approximately 5567 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S19 XP+ Hyd (293Th) |
| Also known as | Antminer S19 XP+ Hydro (293Th) |
| Release | Apr 2025 |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Weight | 13500g |
| Noise level | 50dB |
| Cooling | Hydro cooling |
| Power | 5567W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$8.64 0.000129 BTC |
$259.32 0.003863 BTC |
$3,155.02 0.047005 BTC |
| Electricity | -$13.36 | -$400.82 | -$4,876.69 |
| Profit | -$4.72 | -$141.51 | -$1,721.67 |