| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 104 Th/s | 3068 W | SHA-256 |
Bitmain Antminer S19j Pro mining equipment uses the SHA-256 algorithm with a power hashrate of 104 Th/s and a power consumption of approximately 3068 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer S19j Pro (104Th) |
| Release | July 2021 |
| Size | 195 x 290 x 370mm |
| Weight | 13200g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 3068W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 35 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$4.07 0.000055 BTC |
$122.09 0.001663 BTC |
$1,485.43 0.020229 BTC |
| Electricity | -$7.36 | -$220.90 | -$2,687.57 |
| Profit | -$3.29 | -$98.81 | -$1,202.14 |