| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 500 Th/s | 5500 W | SHA-256 |
Bitmain Antminer S21 XP+ Hyd mining equipment uses the SHA-256 algorithm with a power hashrate of 500 Th/s and a power consumption of approximately 5500 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S21 XP+ Hyd (500Th) |
| Also known as | Bitmain Antminer S21 XP+ Hydro |
| Release | Jul 2025 |
| Size | 339 x 173 x 207mm |
| Weight | 13800g |
| Noise level | 50dB |
| Cooling | Hydro cooling (OD10) |
| Power | 5500W |
| Voltage | 380-415V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 20 - 50 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$17.92 0.000221 BTC |
$537.71 0.006621 BTC |
$6,542.10 0.080560 BTC |
| Electricity | -$13.20 | -$396.00 | -$4,818.00 |
| Profit | $4.72 | $141.71 | $1,724.10 |
| Store | Price | Delivery | ROI | |
|---|---|---|---|---|
|
Asic Market Trusted vendor |
$4250.00 |
In stock
|
~238 days (gross) ~901 days (net) |
|
|
Antminer China Trusted vendor |
$4500.00 |
In stock
|
~252 days (gross) ~954 days (net) |