| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 288 Th/s | 4896 W | SHA-256 |
Bitmain Antminer S21e Hyd mining equipment uses the SHA-256 algorithm with a power hashrate of 288 Th/s and a power consumption of approximately 4896 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S21e Hyd (288Th) |
| Also known as | Bitmain Antminer S21e Hyd |
| Release | Apr 2025 |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Noise level | 50dB |
| Power | 4896W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$8.50 0.000127 BTC |
$254.89 0.003797 BTC |
$3,101.18 0.046203 BTC |
| Electricity | -$11.75 | -$352.51 | -$4,288.90 |
| Profit | -$3.25 | -$97.62 | -$1,187.71 |